Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 17,556
» Najnowszy użytkownik: Andrewalabe
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Waręż, Bełz, Krystynopol obecnie Czerwonogród i Sokal

2018-08-08

W piątek 3 sierpnia 2018 roku 33 osobowa grupa Członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie  odwiedziła miejsca na Ziemi Lwowskiej, które pozostawały na uboczu naszych tras przejazdowych do Lwowa i na Podole. W czasie tego jednego bardzo ciepłego dnia odwiedziliśmy miejscowości,  które do 1951 roku należały do Polski, a gdy sowieci dowiedzieli się, że pod nimi znajdują się pokłady węgla kamiennego, to zabrano je Polsce i w zamian przekazano  Bieszczady. Przedmiotem tej nie ekwiwalentnej wymiany było terytorium o powierzchni 480 km kwadratowych. Celem naszych odwiedzin był Waręż, Bełz, Krystynopol obecnie Czerwonogród i Sokal...

Przy wjeździe do Waręża zwiedziliśmy dawny polski cmentarz parafialny na którym zachowało się kilkanaście popadających w ruinę pomników nagrobnych Polaków niegdyś żyjących w Warężu i okolicznych miejscowościach.


Następnie udaliśmy się do centrum wsi aby obejrzeć znajdujący się od 1983 roku w stanie ruiny dawny piękny kościół OO Pijarów z roku 1693 ufundowany przez Marka Matczyńskiego ulubionego towarzysza broni Jana III Sobieskiego. Dzięki uprzejmości miejscowej Ukrainki mogliśmy wejść do wnętrza zrujnowanego kościoła, aby obejrzeć resztki zachowanych fresków. Kościół ten wybudowany był w stylu baroku kresowego.  


    Zachował się budynek dawnego kościoła parafialnego z roku 1784 w którym znajduje sie obecnie cerkiew greko-katolicka. Miejscowość bardzo zaniedbana w której nie widać życia.


     Z Waręża drogą wzdłuż granicy ukraińsko-polskiej udaliśmy się do Bełza, miasta założonego w 1377 roku przez księcia Władysława Opolczyka. Bełz przez parę wieków był stolicą województwa bełzskiego. Bełz słynął z licznej diaspory żydowskiej i uczonych cadyków.

Po drugiej wojnie światowej nie ma już społeczności żydowskiej i polskiej. Miasto znacznie podupadło i nie widać w nim ludzi i życia. Ozdobą są pozostałe po Polakach dawne obiekty sakralne i użyteczności  publicznej.

  Z Bełza udaliśmy się do Krystynopola i Sokala. W Krystynopolu w Hotelu "Szato" spożyliśmy wspólny obiad i po zrobieniu drobnych zakupów udaliśmy się na przejście graniczne  Uhrynów-Dołhobyczów.

 O godzinie 21.30 byliśmy juz w Chełmie.

                                                                                                                        Stanisław Senkowski.

Więcej zdjęć Album w Google >>