Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,360
» Najnowszy użytkownik: urixojo
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
W 73 rocznicę Rzezi Wołyńskiej

2016-07-27

W piątek 22 lipca 2016 r., w dniu w którym Sejm RP wreszcie Rzeź Wołyńską nazwał ludobójstwem, grupa 22 Członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, z okazji 73 rocznicy Rzezi Wołyńskiej odwiedziła groby naszych Rodaków na Wołyniu, zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA.

Odwiedziliśmy miejsce pochówku 110  Polaków zamordowanych w Helenówce w 1943 roku  i pogrzebanych w zbiorowej mogile przy szosie z Włodzimierza Wołyńskiego do Kowla oraz miejsce pochówku 161 Polaków z gminy Werba zamordowanych w 1943 roku i pogrzebanych przy tej samej drodze w miejscowości  Werba.


  Miejsca te w 2001 roku zostały staraniem strony polskiej upamiętnione metalowymi krzyżami i tabliczkami zawierającym napis o ilości Polaków, którzy zginęli w 1943 r. i zostali pogrzebani w danej mogile.

Napisy te dotrwały w stanie nienaruszonym do maja 2015 roku. W lipcu 2015 roku napisy zawierające liczbę Polaków którzy zginęli w 1943 roku zostały zamalowane czarną farbą najprawdopodobniej  przez współczesnych ukraińskich neobanderowców.  W sprawie tej w roku 2015 Towarzystwo nasze wystosowało stosowne pismo do ROPWiM, ale nie odniosło to żadnego skutku.  Do dnia 22 lipca 2016 roku nie usunięto tej profanacji. Na tabliczce wiszącej na krzyżu upamiętniającym mieszkańców Helenówki udało sie nam zdrapać zamalowanie, natomiast w Werbie nie było to możliwe.


W miejscach tych złożyliśmy wiązanki biało-czerwonych kwiatów z napisem  "Ofiarom Rzezi Wołyńskiej - Chełmianie" oraz zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwy za zmarłych.


Odwiedziliśmy również cmentarz wojskowy 27 WDP w Bielinie i miejsce pochówku szczątków Ofiar sowieckiego NKWD z lat II wojny światowej zamordowanych w wiezieniu we Włodzimierzu Wołyńskim , które w roku 2014 uroczyście byli pochowani na cmentarzu komunalnym we Włodzimierzu Wołyńskim. Po wspólnym obiedzie we Włodzimierzu wróciliśmy szczęśliwie do Chełma.                                          

Stanisław Senkowski

Więcej zdjęć >>