- Drukuj
- 14 paź 2016
- TAM BYLIŚMY
- 6132 czytań
2016-08-31
W dniu 28 sierpnia 24 osobowa grupa członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie uczestniczyła w corocznej uroczystości patriotyczno-religijnej na Cmentarzu w Ostrówkach na Wołyniu.
W tym roku w dniu 30 sierpnia minie 73 lat od zagłady mieszkańców wsi Ostrowki i Wola Ostrowiecka dokonanej w dniu 30 sierpnia 1943 roku przez kureń UPA dowodzony przez Iwana Kłymczaka ps. "Łysy".
Tamtego dnia banderowcy zamordowali w bestialski sposób 628 Mieszkańców Ostrówek w tym 220 dzieci do lat 14-tu i 568 Mieszkańców Woli Ostrowieckiej w tym 222 dzieci.
W dniu 30 sierpnia 1943 roku przestały istniec te dwie polskie wsie, które istniały tam od 6-ciu wieków.
Uroczystości te od 24 lat organizuje Pan dr Leon Popek, którego staraniem uporządkowany został dawny cmentarz parafialny w Ostrówkach i odbyły się trzy ekshumacje w których wydobyto z dołów śmierci szczątki 680 osób zamordowanych niewinnie w 1943 roku, które z należnym szacunkiem i po katolicku zostały pogrzebane na cmentarzu w Ostrówkach. Na ekshumację oczekuje jeszcze ok. 380 osób.
W uroczystości uczestniczył kończący swoją misję dyplomatyczną na Ukrainie Pan Ambasador Henryk Litwin wraz z Małżonką, przedstawicielka Wojewody Lubelskiego, Starosta Lubomelski i Wójt Gminy Riwne na której terenie położone są Ostrowki.
Z Polski oprócz naszej grupy na uroczystość tą przybyło 8 osób, którym udało się przeżyć tamten dzień, członkowie rodzin pomordowanych i dawnych mieszkańców tych wsi oraz osoby majace sentyment do Wołynia. Uroczystość rozpoczęła sie o godzinie 11 miejscowego czasu powitaniem uczestników przez Pana Leona Popka. Następnie w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej odprawiona została koncelebrowana msza świeta, której przewodniczył ks. prałat Jan Buras.
Pan Ambasador Henryk Litwin w swoim wystapieniu zapowiedział, że po ostatnich rozmowach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko, mają nastąpić lepsze czasy i odbędą się następne ekshumacje i pogrzeby pomordowanych Polaków.
Po mszy delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy okazałym krzyżu nad zbiorową mogiłą kryjącą szczątki osób wydobytych w ostatnich ekshumacjach.
Po wspólnym obiedzie w Hotelu "Jahodin" po godzinie 16-ej wróciliśmy do Chełma.
Tekst: Stanisław Senkowski.
Ambasador Henryk Litwin
Przedstawicielka Wojewody Lubelskiego
Starosta Lubomelski
Delegacja TMWiP z przewodniczącym Stanisławem Senkowskim
Delegacja TMWiP z przewodniczącym Stanisławem Senkowskim
Osoby które przeżyły mord
Nasza grupa. Na przedzie Pan dr Leon Popek (którego staraniem uporządkowany został dawny cmentarz parafialny w Ostrówkach i odbyły się trzy ekshumacje) i Stanisław Senkowski przezes Towarzystawa Przyjaciół Wołynia i Polesia w Chełmie.