3,072,608 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#211 | selinofell197 dnia czerwiec 07 2022 13:17:54
Jordan 11 Low
Red Bottom Shoes
Balenciaga Sneakers
Red Bottoms Louboutin
Mens Nike Shoes
Jordan 11
Yeezys
Golden Goose Sneakers Men
Nike Shoes
Nike Official Website
Kyrie Irving Shoes
Pandora
Golden Goose Sale
Hermes Birkin
Cheap Jordan Shoes For Men
Air Jordan 10
Women Moncler Vest
Ferragamo Shoes
Pandora Charms Canada
Air Max 90
Ferragamo Outlet
Nike Outlet
Moncler Jackets
Air Jordan 9
Air Max 98
Jordan Shoes
Sneakers Golden Goose
NMD
James Harden Shoes
Jordan 11 GYM Red
Jordan 8
Nike Huarache
Shoes GGDB
Red Bottoms Shoes
Jordan Retro 12
Moncler Outlet Online
Jordan Sneakers
Air Jordan
Moncler Outlet
Golden Goose Mid Star
Jordan 6
Yeezy Shoes
GGDB Sneakers
Yeezy
Nike Outlet Store
Air Max 270
Retro Jordans
Jordan Retro
Nike Outlet Store
Jordan 3 Retro
Air Jordan Sneakers
Jordan Retro 14
Jordan Retro 11
Adidas NMD
Jordans 4
Air Jordan Retro 12
Jordan Retro 12
Pandora Charms
Moncler Store
Fitflops Sale Clearance
Nike Air Force 1
Jordan 13s
Jordan 11 For Sale
Air Jordan 12
Balenciaga Shoes
Moncler Jacket
Jordans 11
Golden Goose Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Moncler Outlet
Air Jordan 11
Air Force Ones Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Jordan 1
Moncler Jackets
Jordan Sneakers
New Jordans
Pandora Jewelry
Air Jordan Shoes
Air Jordan
Jordan Retro 11
Jordan Retros
Yeezys
Jordan 11s
Louboutin Shoes
GGDB Shoes
Nike Air Max 2018
Air Jordan Retro 6
Pandora Rings
Valentino
Retro Jordan
Pandora Bracelet
Jordan Sneakers
Nike Air Max
Jordan 5s
Air Jordan 4 Retro
Kanken Backpack
Pandora Charms
ECCO Shoes
New Jordans 2021
Air Jordan 11
Pandora Jewelry Canada
Win Like 96
Air Jordan 4 Retro
Air Jordan 5 Retro
Cheap Nike Shoes
Air Max 95
Adidas Yeezy
Golden Gooses Sneakers
Nike Shoes For Women
Moncler Jackets Outlet
Pandora Charms Outlet
Nike Factory
Cheap Jordans
Pandora
New Nikes
Nike Outlet
Harden vol 1
Air Jordan 4
Louboutin shoes
Yeezy
Nike Running Shoes Sale
Soccer Shoes
Air Jordan 3 Retro
Jordan 6 Retro
Golden Goose
Pandora Ring
Air Jordan Shoes
Pandora Jewelry
Nike Snkrs
Jordan 11
Air Jordan 5
Golden Goose Factory Outlet
Fitflop Sandals
Jordan 11s
Outlet Golden Goose
#212 | monclerjacket dnia czerwiec 12 2022 09:58:18
Yeezy Shoes
Yeezy
Yeezy Shoes
Yeezy Slides
Yeezy Slides
Yeezy Slides
Yeezy Slides
Yeezy Slides
Yeezy Slides
Yeezy Slides
Yeezy Supply
Nike Shoes
Michael Kors
Michael Kors Outlet
Nike Outlet
Nike UK
Nike UK
Nike outlet
Nike
Nike Outlet
Nike Outlet
Nike Store
Nike Store
LOUIS VUITTON
Louis Vuitton Outlet
CHANEL
Louis Vuitton
Louis Vuitton Online Shop
Louis Vuitton
Louis Vuitton Handbags
LV Handbags
Louis Vuitton Handbags
Adidas Yeezy
Yeezy Shoes
Adidas Yeezy
Yeezy Shoes
Yeezy Slides
Yeezy Supply
Yeezy Foam Runner
Yeezy Foam Runner
Louis Vuitton
Louis Vuitton Online Shop
Golden Goose Sneakers
Golden Goose
Yeezy slides
Yeezy
Yeezys
Adidas Yeezy
Pandora uk
Pandora
Ray Ban Sunglasses
Ray Ban Glasses
Louis Vuitton
Louis Vuitton Outlet
Louis Vuitton Handbags
Air Jordan 1
Jordan 1
Jordan Shoes
Jordan 1
Air Jordan 1
Jordan 1
天目茶碗
曜変天目茶碗
曜変天目
Nike Shoes
Jordan 4S
Jordan 4
Nike Outle
Jordan 1S
Jordan 1
Yeezy Shoes
Yeezy Supply
Yeezy Slides
Coco Chanel
Chanel
Chanel Handbags
Coco Chanel
Chanel
Chanel Handbags
Chanel West Coast
House Of Gucci
Louis Vuitton
Louis Vuitton Outlet
Louis Vuitton
Louis Vuitton Outlet
Gucci Shoes
Yeezy Slides
Yeezy Slides
Yeezy Slides
Yeezy Supply
Yeezy Supply
Yeezy Shoes
Yeezy Shoes
Nike Store
Nike Outlet
Nike Shoes
Coach outlet
Ray Ban Sunglasses
Ray Ban Outlet
Ray Ban Wayfarer
Rolex Watches
Rolex
Gucci Outlet
Ray Ban Sunglasses
Ray ban Sale
Ray Ban Outlet
Coach
Coach outlet
Gucci Outlet
Louis Vuitton Outlet
Louis Vuitton
Louis Vuitton Handbags
Louis Vuitton Outlet
Louis Vuitton
Rolex Watches
Rolex Watches
Rolex Watches
Rolex
Rolex
Rolex
Christian Dior
Dior
Dior Outlet
Yeezy 350 V2
Yeezy 350
Adidas Yeezy
Adidas Yeezy
Yeezy Shoes
North Face Outlet
Nike Shoes
Air Jordan 1
Jordan 1
Nike Outlet
Yeezy Slides
Yeezy Shoes
Yeezy Supply
Yeezy Shoes
Yeezy Shoes
Burberry Outlet
Burberry Sale
Burberry Outlet
Moncler Outlet
Yeezy Supply
Pandora Necklace
Michael Kors Outlet
Michael Kors
Off White Shoes
Moncler Outlet
Moncler Vest
Moncler Coat
Burberry Handbags
Michael Kors Outlet
#213 | Woodlenks788 dnia czerwiec 13 2022 21:42:25
NFL Jerseys
Adidas Yeezy Official Website
Air Force 1
Air Max 720
Nike Huarache
Lebron Shoes
Adidas Yeezy Boost 350 V2
Air Jordan 5 What The
Nike Blazer Low
Kids Jordans
Jordan 11 Concord
Wholesale Jordans
Nike Shoes Men
Nike Outlet Store
Wholesale Nike Blazers
Adidas Yeezy
Jordans 29
Nike Air Force 1
Air Max 270
Jordans 14
Nike Air Jordan Shoes
Cheap Jordans
Adidas Shoes For Women
Jordan 33
Pandora Jewelry 70% off Clearance
Louboutin
Jordan 11 Low
Nike Shoes For Men
Jordan 34
Jordan 23
Nike Flip Flops
Nike Outlet Online
Air Jordan 33
Michael Jordan Shoes
Air Jordan 32
Jordans 12
Nike Air Jordan 1
NMD
Nike Shoes
Huaraches
Air Max 720
Nike Free Rn
Air Jordan 13
Jordan 18
Nike Factory Outlet Store Online
Louboutin Shoes
Pandora Jewelry
Nike Running Shoes
Nike SB
Wholesale Nike Clothing
Pandora
Nike Wholesale China
Jordan Retros
Nike Store
Jordan 30
NHL Store
Fjallraven Kanken Official Site
Pandora Jewelry
Nike Roshe
Nike Air Zoom
Jordan 19
Nike Wholesale
Air Force Ones
Jordans 13
Jordan Retro 11
Adidas Store
Nike Zoom
Air Jordan 26
Jordan 15
Nike Outlet
Adidas Factory Outlet
Nike Free
Nike Shoes
Nike Air Force
Nike Shoes Sale
Nike Sneakers
Nike Outlet
Pandora Ring
Wholesale Adidas Sneakers
Air Jordan 24
Toddler Jordans
Jordan 12
Wholesale Nike Shoes
Adidas China
Off White x Nike
Dior Jordans
Wholesale Jerseys
Jordan 2
New Jordans
Nike Store
Christian Louboutin
Jordan 22
Air Jordan 33
Cheap Jordans Wholesale
Nike Jordan 1 Low
Pandora Ring
Nike Hyperdunk
Nike Shox
Cheap Jerseys
Wholesale Jordans From China Factory
Air Uptempo
Nike Shoes
Pandora Bracelet
Jordans 16
NFL Gear
Jordan 21
Nike AF1
Wholesale Nike Shoes China
Pandora Charms
Wholesale Nikes Free Shipping
Nike Black Friday
Air Jordan Shoes
Air Jordan 25
Nike Shoes For Women
Nike Air Max 270
Nike Air Max Women
Nike Running Shoes
Huaraches
Nike Clearance
Jordan Shoes
Jordan 27
Nike Outlet Canada
Cheap Jordans
Cheap Jordans Wholesale
Jordan 11 Retro
Nike Air Max 2019
Retro 12
Jordans 31
Jordan 17
AJ1
Cheap Nike Jordan Shoes
Pandora Bracelet Charms
Nike Wholesale
Jordan 35
Air Jordan 20
Jordans 6
Nike Shoes
Nike Outlet
Nike Hyperdunk
Nike Factory
Nike Womens Shoes
Adidas
Wholesale Adidas
Nike Canada
Jordan 28
Pandora Jewelry
Nike Air Force 1
New Nike Shoes
Nike Store
Raptors Jersey
MLB Jerseys
NHL Shop
Nikes
Air Jordan 4
Wholesale Nike Clothing
#214 | jkelley3 dnia czerwiec 23 2022 12:40:08
Pandora Bracelet
Nike Outlet
Pandora Jewellery
Wholesale Jordan Shoes
Pandora Bracelets
Air Jordan 1 Low
Nike Canada
Moncler Coats Outlet
Nike Outlet
Asics Sneakers For Women
Asics Running Shoes Women
Basketball Shoes
Nike Canada
Adidas Shoes
Best Nike Running Shoes
Pandora Charms
Adidas Yeezy
Pandora Charms
Pandora Charms Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Canada Online Shopping
Air Jordan 1 Low
Pandora
Pandora Official Site
Wholesale Jordan Shoes
Adidas Shoes
Pandora Bracelets
Pandora Outlet Online
Cheap Jordan Shoes
Jordan 1s
Nike Men Shoes
Balenciaga
Pandora Outlet
Nike Canada Online
Nike Shoes Women
Asics Gel-Kayano
Moncler Jacket
Nike Outlet
Adidas Clearance
Adidas Official Site
Nike Shoes
Pandora Bracelet
Men Nike Sneakers
Adidas Shoes
Yeezy
Pandora Jewelry Official Site
Salvatore Ferragamo Shoes
Pandora Outlet
Adidas Shoes Women
Pandora Jewelry
Wholesale Jordans
Pandora Charms
Balenciaga Sneakers Outlet
Nike Store UK
Pandoras
Moncler Outlet
Pandora Outlet
Adidas Store
Pandora Charms
Nike Store
Cheap Nike Shoes
Pandora Charms Sale Clearance
Balenciaga
Nike Shoes
Jordan 1 Retro High
Pandora Jewelry
Moncler Jackets Outlet
Balenciaga Shoes
Pandora Charms
Ferragamo Belt
NMD R1
Adidas Shoes Men
Ferragamo
Pandora
Adidas Running Shoes Women
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Jewelry
Pandora
Asics Shoes
Moncler Coat Men
Adidas Shoes
Puma Outlet
Moncler Jackets
Pandora Charms
Nike Air Jordans 1
Moncler Outlet
Jordan 1 Low
Cheap Adidas
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Jewelry
Air Jordan 1 Dior
Nike Outlet Store
Air Jordan 1 Retro
Nike Canada
Jordan 1 Low
Goyard Handbags
Pandora Charms
Air Max 720
Nike Outlet
Pandora Jewelry
Yeezy Boost 350 V2
Nike Shoes
Pandora Outlet
Nike Canada Online Shopping
Nike Men's Shoes
Nike Shoes
Pandora Charms
Pandora Rings
Nike Sneakers Women
Yeezy
Asics Shoes Outlet
Pandora Jewellery
Jordan 1 Retro
Goyard Bag
Nike Shoes
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Ferragamo Shoes
Pandora Jewelry
Adidas
Cheap Moncler
Jordan One
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Balenciagas
Pandora Bracelets Clearance
Pandora Charms
Asics
Moncler Sale
Jordan 1 Retro
Pandora Store
Pandora Jewelry Outlet
Pandora Charms
Nike Shoes Women
Nike Shoes Women
Nike Canada
Ferragamo Belt Men
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Outlet Asics
Balenciaga
Pandora Jewelry
Adidas Sneakers
Jordans 1
Balenciaga Triple S
Pandora Ring
#215 | Woodlenks788 dnia lipiec 09 2022 14:00:18
Adidas China
Jerseys Wholesale
Jordan 16
Jordans 22
Nike Air More Uptempo
Jordan 21
Nike Outlet Online
Air Max 95
Wholesale Adidas
Jordans 18
Nike Zoom Pegasus
Fjallraven
Pandora Rings
Christian Louboutin Outlet
Adidas Yeezy
Air Jordan 13
Nike Acg Shoes
NHL Shop
Nike Outlet Store
Louboutin Shoes
Wholesale Nike Shoes China
Pandora Charms
Air Jordan 30
Jordans 27
Nike Roshe
Air Max 2019
NBA Uniforms
Jordan 11 Concord
Jordan 19
Nike Off White
Dior Jordans
Nike Roshe Men
Nike Women's Shoes
Jordan 12
Air Force 1s
Nike Wholesale
Nike Outlet Store Online Shopping
Adidas Outlet Store
Wholesale Nike Clothing
Jordan 6
Jordan 13
Nike Air Foamposite
Jordan 33 shoes
Nike Outlet
Nike Wholesale
Nike Factory Store
Toddler Jordan
Nike Outlet Store Online
Nike Cortez
Air Force Ones Nike
Nike Shoes
Wholesale Jordans From China Factory
Cheap Jordans
Air Jordan 12
Nike Running Shoes For Men
Jordan Retro
Cheap Shoes Wholesale
Nike Sneakers
Nike Cyber Monday
Nike Shoes
Jordans 24
Pandora Jewelry Charms
Custom Jersey
Pandora
Air Force 1 Men
Nike Clearance
Huaraches
Jordan 15
Nike Air Force 1
Jordan 2
Nike Air Max 270
Jordan 14
Jordan 29
Adidas Yeezy Official Website
Jordan 32
Air Jordan 23
Nike Metcons
Wholesale Jordans
Custom Jerseys
Pandora CZ Ring
Huaraches
Nikes
Jordan 26
Nike Shoes Wholesale
Wholesale Jordans
Nike Outlet
Adidas Shoes For Men
Air Jordan 11 Retro
Cheap Jordans
Lebron Shoes
MLB Jerseys
Nike Outlet
Nike Shoes For Men
Nike Jordan 1
Cheap Nike Shoes
Jordan 11 Retro
Wholesale Nike Shoes
Jordan 1
Jordans 35
AJ 1
Nike Dunk
Air Max 270
Nikes Shoes
Air Jordan 4
Cheap Jordans Wholesale
Nike Jordan
NFL Jerseys
Pandora Jewelry
Cheap Jordan 12
Yeezy Static
Nike Shoes
Air Max 720
Jordan 28
Nike Sneakers
Air Jordan Retro
Adidas
Nike Running Shoes For Women
Nike Zoom
MLB Jerseys
Michael Jordan Shoes
Adidas Store
What The Jordan 5s
Adidas Wholesale Distributor
Jordan Retro 11 Low
Nike Air Force 1
Jordans 31
Nike Shoes
Red Bottoms Louboutin
New Jordans
Nike Shoes For Mens
Pandora Jewelry
Nike
Nikes Wholesale
Retro 12
Jordan 33
Nike Air Max
Nike Shoes
Nike Free
Best Nike Running Shoes
Nike Slides
Nike Shoes
Jordan 20
Jordan 17
Pandora Jewelry 70% off Clearance
Jordan 34
Adidas NMD R1
Air Jordan Shoes
Nike Outlet
Rings Pandora
Nike Air Force 1
Pandora Bracelet
Jordan 25
Jordan 33
Nike Huarache
Jordans For Kids
#216 | selinofell197 dnia lipiec 19 2022 01:01:59
Jordan 11
Valentino Shoes
Pandora Jewelry
Adidas NMD R1
Air Jordans
Nike Shoes
Nike Outlet Store
Pandora Jewelry
Nike Running Shoes Sale
Air Max 95
Jordans Retro
Golden Goose Sneakers
Nike Outlet
Golden Gooses Sneakers
Air Jordan
Men Moncler Vest
Air Jordan 3 Retro
Jordan Retro 5
Pandora Canada
Air Jordan 11
Jordan 11s
Golden Goose Sneakers Outlet
Jordan Shoes Retro
Adidas Yeezy
Jordans Sneakers
Red Bottoms
Nike Air Force 1
Louboutin Shoes
Golden Goose Sale
Air Jordan 11
Air Force 1
Air Jordan 12
Jordan 11's
Ferragamo Outlet Online
Golden Goose Sneakers Sale
Nike Website
Air Jordan 8
Golden Goose Factory Outlet
Jordan 11
Air Jordan 6
Air Jordan 4
Pandora Charms
Yeezy Shoes
Yeezy
Jordan 12 Retro
James Harden Shoes
Retro Jordans
Fitflop Shoes
Jordans 5
Moncler Jackets
Pandora
Air Jordan 4
Kyrie Irving Shoes
Air Max 270
Pandora Canada
Jordan Sneakers
Air Jordan Sneakers
Jordan 4 Retro
Pandora
Nike Outlet Store
Nike Air Max 90
Fjallraven Kanken
Jordan 6 Rings
Pandora Jewelry
Jordan 6 Retro
Nike Air Max
Jordan 11
Moncler
Pandora Jewelry
New Jordans
Nike Outlet
Jordan Shoes
James Harden shoes
Balenciaga Sneakers
Air Jordans
Moncler
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Yeezy
Air Jordan Retro
Nike Snkrs Website
Jordan Retros
Air Max 2018
Red Bottoms Shoes
Jordan Shoes For Men
Ferragamo Outlet
Balenciaga Triple S
GGDB
Jordans 4
Jordan 11 Win Like 96
Moncler Outlet
Cheap Jordans
Nike Air Max 98
Air Jordan 14
Moncler Jackets
Jordan 13s
Louboutin shoes
Huaraches Nike
Fitflops Sale Clearance
Jordan 3 Retro
Nike Mens Shoes
Moncler Outlet Online
Yeezy
Jordan Retro 11
New Jordans
Birkin Bag
Moncler Jackets
Golden Goose Shoes
Jordan 1
Nike Shoes For Women
Moncler Outlet Store
Golden Goose Mid Star
Pandora Rings
Red Bottoms
NMD R1
Jordan 9
Jordan Sneakers
Soccer Shoes
Jordan 11 GYM Red
Nike Factory Outlet
Jordans 11
Pandora Ring
ECCO
Retro Jordan 11
Yeezy Shoes
Nike Shoes
Pandora Bracelets
Air Jordan
GGDB
Air Jordan 5
Nike Outlet Shoes
GGDB Sneaker
Nike Shoes
Air Jordan 12 Retro
Jordan Retro 10
Golden Goose
Air Jordan 12
#217 | selinofell197 dnia sierpień 08 2022 23:56:42
Soccer Shoes
Sneakers GGDB
Golden Goose Sneakers
Jordans Sneakers
Nike Shoes
New Jordans
Air Jordans
Moncler Coat
Pandora Ring
Jordan 11s
Air Jordan 4s
Jordan Retro
Christian Louboutin Outlet
Kyrie Irving Shoes
Golden Gooses Sneakers Sale
Jordan 6 Rings
NMD R1
Louboutin shoes
Nike Outlet
Golden Goose Sale
Cheap Jordan Shoes
Jordan Retro
Yeezys
Fitflop Sandals
Cheap Jordan Shoes For Men
New Jordans 2018
Jordan Retro 3
Louboutin Shoes
Christian Louboutin Shoes
Air Jordan 5
Nike Factory Outlet
Jordan 5s
Mens Nike Shoes
Retro Jordans
Air Max
Nike Factory Outlet
Jordan Shoes For Women
Pandora Ring
GGDB Sneakers
Nike Air Max 90 Ultra
Jordan Retro 11 Mens
Women Moncler Vest
Air Jordan 12 Retro
Moncler Outlet
Jordans 4
Nike Official
Golden Goose
Air Jordan 11
Air Jordan
Yeezy
GGDB Shoes
Pandora Charms
Jordans 11 Low
Jordan 12
Lebron Shoes
Golden Goose Outlet
Jordan 10
Nike Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Air Jordan 11
Yeezys
Golden Goose Outlet
Air Jordan 4
Nike Huarache
Christian Louboutin Shoes
Pandora
Yeezy
Air Jordan 3s
Moncler
Red Bottom Shoes
Jordan 11 Red
Jordan Retro 6
Jordan 11 For Sale
Nike Air Max
Air Jordan 12 Retro
Jordan 14
Pandora
Kanken Backpack
Nike Air Max 98
Jordan 13s
Moncler Coats
Nike Shoes
Adidas NMD
Nike Outlet Store
Nike Air Max 2018
Balenciaga Shoes
Jordan Retro
Jordan Retro 12
Asics Shoes
Pandora
Valentino
Ferragamo
Yeezys
Air Max 95
Jordan 4 Retro
Yeezy
Nike Sale
Jordans Sneakers
Jordan Shoes For Men
Hermes Birkin Bag
Golden Goose Shoes
Air Jordan 8
ECCO Shoes
Balenciaga Triple S
Red Bottom Shoes
James Harden Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Air Max 270 Dusty Cactus
Pandora Jewelry
Jordan 1 Retro
Nike Outlet
Air Jordan
Nike Air Force 1
Red Bottom Shoes
Christian Louboutin
Air Jordan 9
Moncler Jackets
Air Jordan
Nike Air Max 270
Nike Shoes
Jordan 11s
Air Jordan 6
Pandora Bracelet
Nike Shoes Outlet Store Online Shopping
Nike Outlet Store
Nike Air Force One
Pandora Charms Canada
Adidas Yeezy
Pandora Jewelry
Golden Goose Sneakers Women
Moncler Outlet
Vans
Jordans 11
Jordans Retro
Air Jordan Sneakers
Women Nike Shoes
Snkrs Nike
Golden Goose Mid Stars
Air Jordan Sneakers
#218 | jkelley3 dnia wrzesień 06 2022 15:04:42
Pandora Bracelets
Jordan 1 Low
Balenciaga Shoes
Nike Shoes
Nike Men Shoes
Jordan One
Air Max 270
Wholesale Jordan
Asics Sneakers
Pandora
Adidas Yeezy
Pandora
Pandora Jewelry Outlet
Adidas
Nike Sneakers Women
Nike Women Shoes
Balenciaga
Jordans Sneakers
Ferragamo Belt
Balenciaga Shoes
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Jordan Shoes
Pandora Charms Outlet
Nike Outlet Store
Air Jordan Shoes
Nike Sneakers
Nike Air Jordan 1 Retro
Cheap Moncler
Pandora Charms
Jordan Retro 1
Moncler Outlet
Men Nike Sneakers
Pandora Charms
Nike Store
Balenciaga Triple S
Pandora Charms
Ferragamo Shoes Women
Pandora Charm Bracelet
Pandora Rings
Pandora
Asics Outlet Store
Pandora Charms Sale Clearance
Goyard Bags
Cheap Nike Jordan Shoes
Nike Canada
Balenciaga Sale
Moncler
Asics Shoes Outlet
Jordan 1 Retro
Pandora Charms
Pandora Jewellery
Nike Store UK
Pandora Jewelry
Pandora Official Site
Asics Shoes Outlet
Pandora Outlet
Asics Shoes For Women
Ferragamo Belt
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Charms Jewelry
Pandora Outlet
Pandora Official Site
Pandora Jewelry Outlet
Adidas Sale
Pandora Outlet
Jordan 1 High
Nike Outlet Store
Adidas Store
Pandora Jewelry Official Site
Pandora
Moncler Jacket
Pandora Charms
Mens Adidas Shoes
Adidas Shoes Women
Cheap Jordans Wholesale
Adidas Shoes Canada
Moncler Coats
Moncler Coat Women
Pandora Jewelry
Pandora Bracelet Charms
Salvatore Ferragamo Belt
Nike Running Shoes
Air Jordan 1 Retro
Moncler Jackets Outlet
Cheap Moncler Jackets
Jordans 1
Puma Outlet
Air Jordan 1
Jordan 1 Dior
Pandora Official Site
Outlet Moncler
Air Jordans 1
Asics Running Shoes For Women
Pandora
Pandora Charms
Yeezy Shoes
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Cheap Nike Shoes
Pandora Outlet
Adidas Sneakers
Pandora Bracelets
Pandora
Nike Store
Moncler Jackets
Ferragamo Belt
Nike Mens Shoes
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Nike Shoes
Pandora Charms Sale Clearance
Balenciaga
Goyard Outlet
Adidas Shoes
Jordan 1 High
Air Jordan 1 High
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Jordan 5 Retro
Pandora Outlet Online
Nike Shoes Canada
Pandora Rings
Pandora
Nike Shoes
Pandora
Pandora Outlet
Nike Canada
Pandora Jewelry Website
Air Max 97
Pandora Bracelet Charms
Air Jordan 1 Retro
Nike Factory
Pandora
Adidas NMD
Nike Jordans
Cheap Adidas Shoes
Adidas Official Website
Jordan 1 Lows
Women Nike Shoes
Moncler Outlet Store
Nike Airmax
Pandora Jewellery
Asics Gel-Kayano
Moncler Jackets
Pandora Jewelry
Pandora
Mens Basketball Shoes
Pandora Charms
Pandora
Wholesale Jordan Shoes From China
Pandora Jewelry Outlet
Air Max 720
Jordan 1s
Balenciaga
Nike Outlet
Pandora Charms
Adidas Running Shoes Women
#219 | jkelley3 dnia wrzesień 12 2022 04:07:08
Ferragamo Shoes Women
Dior Jordan 1
Balenciaga Shoes
Nike Men's Shoes
Adidas Sneakers
Wholesale Jordan Shoes From China
Goyard Outlet
Cheap Nike Shoes
Pandora
Salvatore Ferragamo Belt
Nike Outlet Store
Pandora Outlet Online
Air Jordan Sneakers
Nike Air Jordan
Balenciaga Sneakers
Jordan 5
Pandora Charms Sale Clearance
Adidas Official Website
Air Max 270
Cheap Moncler Jackets
Balenciaga
Pandora Jewelry Outlet
Moncler Jackets
Air Max 270 Men
Pandora Charms
Puma Outlet
Adidas NMD
Yeezy
Moncler Jackets
Nike Shoes Women
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Pandora Charms
Pandora Charms
Goyard Handbags Outlet
Pandora
Nike Air Max 97
Air Jordan 1
Air Jordan 1 Retro
Adidas Women's Shoes
Pandora Jewelry
Adidas Outlet
Nike
Balenciaga
Nike Outlet Online
Nike Airmax
Air Jordan 1 Low
Nike Sneakers Women
Nike Sneakers Men
Wholesale Jordan Shoes From China
Asics Gel Kayano
Nike Store
Air Jordan Sneakers
Nike Air Jordan 1
Pandora Charms
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Pandora
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Charms Sale Clearance
Jordan Shoes
Asics Outlet
Nike Shoes For Men
Asics Running Shoes
Pandora Jewelry Black Friday
Pandora Website
Salvatore Ferragamo Belt
Pandora Ring
Jordan 1's
Moncler
Triple S Balenciaga
Pandora Jewelry
Cheap Adidas Shoes
Balenciaga Sneakers
Jordans 1
Pandora Store
Adidas Shoes Men
Pandora Official Site
Adidas Shoes
Pandora Charms
Wholesale Jordan Shoes
Pandora Bracelet
Nike UK
Jordan 1 High
Asics Sneakers
Nike Canada
Air Jordan 1 Retro
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Running Shoes
Pandora Outlet
Pandora Bracelets
Asics Outlet Online
New Nike Shoes
Pandora
Pandora Jewelry
Pandora Bracelet
Adidas Canada
Moncler Jacket Outlet
Pandora Outlet
Moncler
Nike
Ferragamo Belt
New Nike Shoes
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Pandora Bracelet
Jordan One
Jordan 1 Low
Air Jordan 1 Low
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Pandora Charms Outlet
Pandora
Nike Outlet
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Pandora Canada
Pandora Outlet
Pandora Outlet
Nike Outlet Store
Pandora Outlet
Nike Women Shoes
Moncler Outlet
Pandora Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Nike Shoes Men
Ferragamo Belt
Jordan Retro 1
Pandora Charms
Pandora Outlet
Moncler Coat Men
Adidas Yeezy
Nike Canada
Pandora Jewelry Official Site
Cheap Moncler Coats
Asics Outlet
Moncler Coats For Men
Nike Canada
Nike Running Shoes
Cheap Jordans Wholesale
Pandora Jewelry
Pandora
Basketball Shoes
Jordan 1
Pandora Jewelry
Moncler Jacket
Pandora Ring
Balenciaga
Adidas Clearance Sale
Pandora Charms Sale Clearance
Jordan 1
Jordan 1 Low
Moncler Outlet Online
Asics Shoes For Men
Pandora
Adidas Shoes
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,537
Najnowszy użytkownik: afizet
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
W KOWLU 16.11.2019
HELENÓWKA, WERBA, ZAMŁYNIE 11.07.2019
W OSTRÓWKACH 31,08.2019
NA ZAKARPACIU 5-8,08.2019
W KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Helenówka, Werba, Z...
Obchody Święta Nie...
2019. OSTRÓWKI miej...
Wycieczka na Zakarpa...
Wyjazd do Kowla - 17...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.20