Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 3

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,360
» Najnowszy użytkownik: urixojo
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Obchody Święta Niepodległości w Kowlu - 14 listopada 2015 r.

2015-11-24

W dniu 14 listopada br. 33 osobowa grupa Członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie na czele z prezesem Stanisławem Senkowskim i 20 osobowa grupa Członków Nadbużańskiego Stowarzyszenia Miłośnikw Gminy Dubienka z prezesem Edwardem Olchowskim uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości RP w Kowlu na Wołyniu.

 

Akademię przygotowało Towarzystwo Kultury Polskiej im Ewy Felińskiej w Kowlu i prowadzona przez Towarzystwo Szkoła Języka Polskiego.  


W akademii  uczestniczyła  Konsul Generalny RP w Łucku  Pani Beata Brzywczy, wiceburmistrz Miasta Kowel Pan Igor Prokopiw, proboszcz parafii św. Anny w Kowlu  O. Tadeusz Fostakowski, uczniowie Szkoły oraz Członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu.

Akademia rozpoczęta była odśpiewaniem hymnów Polski i Ukrainy. Program trwającej półtorej godziny akademii wypełniły patriotyczne wiersze i piosenki w języku polskim, wykonane przez uczniów szkoły.


Przed uczestnikami uroczystości swoje patriotyczne wiersze zaprezentowała Pani Krystyna Igras oraz wystąpił żeński kowelski zespół śpiewaczy "Rodzinka". 

     W bieżącym roku szkolnym nauczycielem  języka polskiego jest Pan Wiesław Pisarski a naukę pobiera 200 uczniów w wieku od 5 do 20 lat. Z liczby tej 57 osób ma korzenie polskie, pozostali to młodzi Ukraińcy. Tym razem dostarczyliśmy do Szkoły 20 podręczników do nauki języka polskiego pod nazwą "Gramatyka co z głowy nie umyka" autorstwa Anny i Józefa Częściaków,  wiele pozycji z listy lektur, podręczników  do nauki biologii i książek historycznych, jak również papier i tusz do drukarki  oraz 6 szt. odtwarzaczy MP3.


Tym razem wyjazd do Kowla był dwudniowy. Miejscem naszego pobytu był hotel "Nasze Miasto", gdzie zamieszkaliśmy i korzystaliśmy z posiłków.

    

W niedzielę 15 listopada uczestniczyliśmy we mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Anny. 

Po mszy wspólnie z Prezesem  TKP Panem Wacławem Herką odwiedziliśmy kwaterę żołnierzy polskich z I wojny światowej i mogiły polskich policjantów znajdujące się na kowelskim cmentarzu na których zapalono znicze pamięci.

O godzinie 18.00 byliśmy już w Chełmie.                                                                    

Tekst i zdjęcia Stanisław Senkowski.


Więcej zdjęć >>