- Drukuj
- 27 sie 2015
- TAM BYLIŚMY
- 69394 czytań
2015-08-27
21 sierpnia 2015 r. grupa 44 Członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie uczestniczyła w uroczystym pogrzebie szczątków Legionistów Polskich, poległych w latach 1915-1916 pod Kostiuchnówką w czasie walk z wojskami rosyjskimi. Szczątki zostały ekshumowane z cmentarza prawosławnego w Kostiuchnówce i pogrzebane na Legionowym Cmentarzu Wojennym w Polskim Lasku.
Uroczystość organizowana była przez harcerskie Centrum Dialogu w Kostiuchnówce prowadzone przez Fundację "Centrum Dialogu Kostiuchnówka" powołaną 16. 02. 2010 r. przez Wojewodę Łódzkiego Panią Jolantę Chełmińską.
Okazały budynek Centrum pięknie odremontowany przez Fundację w ostatnich latach to budynek Szkoły Podstawowej w Kostiuchnówce, która wybudowana była w 1936 roku ze składek żołnierzy Marszałka J. Piłsudskiego. Corocznie od 17 lat w miesiącu sierpniu mają tu miejsce obozy harcerskie dla harcerzy z Polski i Ukrainy, w czasie których porządkowane są cmentarze wojenne na Ukrainie.
Miejscem uroczystości był Cmetarzu Wojenny w Lasku Polskim.
Uroczystość rozpoczęła się apelem harcerskim i powitaniem gości przez Dyrektora Centrum hm Jarosława Góreckiego.
Następnie odprawiona była msza Św., której przewodniczył ks. bp Witalij Skomarowski ordynariusz Diecezji Łuckiej. Współcelebransami był ks. Jan Buras - wikariusz generalny diecezji łuckiej i dyrektor Centrum Integracji w Zamłyniu, ks. Andrzej Kwiczała - proboszcz par. w Maniewiczach oraz ksiądz z parafii św. Piotra i Pawła w Równem.
Po mszy odbył się obrzęd pogrzebowy katolicki oraz odprawione zostały ceremonie pogrzebowe przez księdza greko-katolickiego oraz księży prawosławnych obrządku kijowskiego.
W uroczystości uczestniczyła Pani Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki wraz z grupą wysokich urzędników wojewódzkich. Ponadto w uroczystości uczestniczyła Konsul Generalna RP w Łucku Pani Beata Brzywczy oraz wnuk Marszałka Piłsudskiego Pan Krzysztof Józef Jaraczewski. Ze strony ukraińskiej obecny był wicestarosta Maniewicki i przewodnicząca Rady Powiatu Maniewicze.
Na uroczystość przybyło wielu Polaków mieszkających na Ukrainie, między innym z Krzemieńca, Łucka i Równego.
Po zakończonej uroczystości wszyscy uczestnicy udali się do Centrum Dialogu, gdzie skorzystali ze poczęstunku.
Szkoda, że uroczystość ta nie miała ceremoniału wojskowego, nie było honorowej asysty wojskowej i orkiestry wojskowej.
Słowa uznania i podziękowania należą się dla Pana Jarosława Góreckiego, który organizuje obozy dla młodzieży, nawiązał przyjazną współpracę z miejscowymi władzami ukraińskimi i dba o to wyjątkowe Miejsce Pamięci Narodowej.
W uroczystości uczestniczyła ponad czterdziesto osobowa grupa z Towarzystwa Miłosników Wołynia i Polesia w Chełmie.
Tekst: Stanisław Senkowski