Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 21,737
» Najnowszy użytkownik: jameciller
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły

Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Wołynia i Polesia im. Wincentego Pola w Chełmie:
 22-100 Chełm, ul. Wojsławicka 14/34. Telefon - xxxxx, NIP: 5632451509,
REGON: 524379896, KRS: 0001017654 (Stan na dzień 07.02.2023)
konto bankowe: 96 1240 2223 1111 0011 3318 4474


NASZE ALBUMY Z PODRÓŻY I SPOTKAŃ
PODZIĘKOWANIE

2021-12-05

Składam podziękowania Kierownictwu i Członkom Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, za pamięć i udział we mszy świętej odprawionej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie w drugą rocznicę śmierci Stanisława Senkowskiego.

 
Z poważaniem,
Tomasz Senkowski

Narodowy Dzień Niepodległości w Chełmie


2021-11-17

Narodowy Dzień Niepodległości w Chełmie

 Na zaproszenie prezesa Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie - Józefa Solaka, w obchodach Narodowego Dnia Niepodległości w Chełmie, uczestniczył również prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu Anatolij Herka z małżonką.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w bazylice pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a potem główne odchody odbyły się na Placu Łuczkowskiego. Wciągnięto flagę Polski na maszt, odśpiewano wspólnie hymn Polski. Zgromadzeni wysłuchali apelu pamięci, przemówienia prezydenta Chełma Jakuba Banaszaka, obejrzeli przemarsz żołnierzy  i orkiestrę dętą oraz salwę honorową wykonaną przez żołnierzy z Garnizonu Chełm. Przed Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce i wiązanki kwiatów...


Polskie cmentarze na Wołyniu

2021-10-26

Polskie cmentarze na Wołyniu

21 października 2021 r. dwudziestu członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia z Chełma pojechało na dwa stare polskie cmentarze w Lubomlu i Maciejowie.

Luboml to miasto powiatowe na granicy południowego Polesia, tutaj przebiega dział wodny dzielący zlewnię Bugu do Bałtyku, a Prypeci do Morza Czarnego. W Lubomlu w 1392 roku król Jagiełło nadał Chełmowi prawa miejskie na prawie magdeburskim.

Cmentarz katolicki w Lubomlu  założony na początku XIX wieku - nieczynny od lat 40-tych XX wieku, wobec braku opieki pokoleń Polaków - które musiały stąd wyjechać jest w stanie zaawansowanego naturalnego niszczenia. Przydało by się ogrodzenie cmentarza...


Druga rocznica śmierci Stanisława Senkowskiego

2021-10-13

Druga rocznica śmierci Stanisława Senkowskiego (zmarł 22.11.2019 r.)

Zarząd Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie informuje członków Towarzystwa i wszystkich zainteresowanych, że w dniu 28 listopada 2021 r./niedziela/ w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie, przy ul. Grotgera -  o godz.10:30, odprawiona zostanie msza za duszę Stanisława Senkowskiego w drugą rocznicę śmierci.

Zapraszamy do udziału we mszy.

V-ce Prezes TMWiP Józef Solak


Wizyta delegacji Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Kowlu - 20.09.2021 r.

2021-10-04

Wizyta delegacji Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Kowlu  - 20.09.2021 r.

W poniedziałek, 20 września, 8 członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, po dłuższej przerwie zawitało z wizytą do Kowla. Goście zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach śp. Wacława Herki – wieloletniego prezesa TKP w Kowlu i śp. Anatola Sulika – zwanego „kustoszem pamięci narodowej” oraz grobach polskich żołnierzy w kwaterze wojskowej, którymi opiekuje się TKP w Kowlu...


Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia w Ostrówkach 29.08.2021r.

2021-10-04

Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia w Ostrówkach 29.08.2021r.

To był kolejny wyjazd Członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie do Ostrówek na Ukrainie - takie wyjazdy stały się dla Towarzystwa tradycją.  

Pojechaliśmy, aby swoją obecnością uczcić 78. rocznicę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce dokładnie 30 sierpnia 1943 roku.

Tamtego dnia wymordowani zostali mieszkańcy wsi: Kąty, Ostrówek, Wola Ostrowiecka, Janowce. Według historyków, w czasie tego pogromu zginęło około 2,5 tys. Polaków. Niewielu przeżyło. Milczenie nad ich losem zapadło na długo. Dopiero w 1990 roku odbyła się pierwsza pielgrzymka byłych mieszkańców do rodzinnych wsi i grobów swoich bliskich...


WYJAZD DO LWOWA 10 -11 września 2021 r.

2021-10-01

WYJAZD DO LWOWA 10 -11 września 2021 r.

     Wreszcie - po długiej przerwie spowodowanej pandemią możemy zrealizować nasze marzenia – jedziemy do Lwowa, "bo nima jak Lwów” i jego historia.

Wyjechaliśmy na piątek i sobotę 10 i 11 września 2021 r. Było nas osiemnaście osób i nasz niezawodny przewoźnik p. Andrzej.  Pogoda dopisała. Lwów - to miasto z polską przeszłością mogące pochwalić się wieloma miejscami, które warto było  odwiedzić. Jedną z wielu atrakcji Lwowa jest zespół staromiejski - zamknięty przez 44 kamienice reprezentujące różne style architektoniczne. Razem z lwowską starówką  Rynek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 1998 roku...


Wyjazd do Włodzimierza Wołyńskiego, Helenówki, Werby i Zamłynia

2021-08-08

Wyjazd do Włodzimierza Wołyńskiego, Helenówki, Werby i Zamłynia

17 lipca 2021 - (sobota) członkowie Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia z Chełma odwiedzili: Włodzimierz Wołyński, Helenówkę, Werbę i Zamłynie.  Było nas siedemnaście osób - przewoźnik p. ANDRZEJ. 

Tradycyjnie od 2016 roku w lipcu, członkowie TMWiP odwiedzają miejsca uświęcone krwią Polaków. Są to mogiły w Helenówce, gdzie w 1943 r zamordowano 110 Polaków i Werbie - w miejscu pochówku 1617 Polaków. Obie mogiły leżą przy drodze Włodzimierz Wołyński-Kowel...


Mieszkańcy Chełma upamiętnili ofiary rzezi wołyńskiej.

2021-07-15

Mieszkańcy Chełma upamiętnili ofiary rzezi wołyńskiej.

Uroczystości odbyły się w niedzielę, w 78. rocznicę „krwawej niedzieli” – apogeum ludobójstwa Polaków przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w 1943 roku.Jak co roku Stowarzyszenie Pamięć i Nadzieja we współpracy z Miastem Chełm zorganizowało uroczystości ku pamięci ofiar tej straszliwej tragedii.
Okolicznościowe przemówienia oraz składanie wieńców pod pomnikiem Piety Wołyńskiej na Dyrekcji poprzedziła Msza Święta w Parafia Narodzenia NMP w Chełmie.
W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści Ziemi Chełmskiej, przedstawiciele władz samorządowych, a także środowisk kresowych i kombatanckich.
W imieniu chełmskiego samorządu hołd ofiarom oddali wiceprezydent miasta Dorota Cieślik oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Dariusz Grabczuk...


78. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu - obchody w Chełmie

2021-07-05

78. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu - obchody w Chełmie

Zarząd Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie -  zawiadamia, że w związku z kolejną - 78 rocznicą „krwawej niedzieli” na Wołyniu,  w niedzielę 11 lipca 2021 roku, o godz. 9.00, w Bazylice p.w. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej, zostanie odprawiona msza św. w intencji polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

W tym samym dniu, o godz.11.00, nastąpi składanie wieńców u stóp pobudowanego staraniem Stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja" pomnika „Piety Wołyńskiej” na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chełmie.

Po uroczystym złożeniu wieńców, odbędzie się spotkanie członków Towarzystwa w restauracji Lotos. Będą omawiane sprawy organizacyjne i plany na najbliższą przyszłość. 

 Zarząd Towarzystwa     


PAMIĘTAMY CISZO MILCZ! BÓLU MÓW! – Polacy w 78. rocznicę rzezi wołyńskiej –

2021-06-15

PAMIĘTAMY
CISZO MILCZ! BÓLU MÓW!– Polacy w 78. rocznicę rzezi wołyńskiej –

Zapraszamy Państwa do udziału w czymś niezwykłym. 

11 lipca, dzień tzw. krwawej niedzieli, kiedy to na  Wołyniu w 1943 roku doszło do zaplanowanej fali mordów na Polakach, co często miało też miejsce w kościołach, gdy wierni gromadzili się na nabożeństwie. To szczególnie ważna dla nas data – jako dla twórców pierwszego w Polsce spektaklu, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich (“Ballada o Wołyniu”). 

Czujemy się w obowiązku, by o Kresach mówić i o nich pamiętać. Z tej wewnętrznej potrzeby pamiętania zrodził się projekt, do którego współtworzenia zapraszamy – szczególnie artystów sztuki słowa, ale również wszystkich rozumiejących sens tego działania – do wspólnego czytania poezji dedykowanej lub inspirowanej historią Zagłady, którą ukraińscy naziści zgotowali Polakom w latach 40-tych XX wieku...