Na portalu Onet ukazał się rocznicowy felieton "Zapomniane zwycięskie powstanie we Lwowie".
Autorem felietonu jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, publicysta...
Gdy w listopadzie 1918 r. w Warszawie, Krakowie i Lublinie swobodnie łopotały już biało-czerwone flagi, oznajmiające odzyskanie niepodległości, to we Lwowie młodzi chłopcy i dziewczęta z bronią w ręku (a często bez niej) walczyli o każdą ulicę, o każdy dom. Ich zryw okazał się zwycięski, ale obecna Polska ze względu na tzw. politykę wschodnią nie za bardzo chce o tym pamiętać.
Narodowe Święto Niepodległości kojarzy się z datą 11 listopada 1918 r., kiedy to w Compiègne we Francji podpisano rozejm, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec. W tym samym dniu z kolei w Warszawie brygadier Józef Piłsudski przejął władzę od Rady Regencyjnej. Niewielu jednak współczesnych polskich polityków chce dzisiaj pamiętać, że odrodzenie się Rzeczypospolitej było możliwe także dlatego, iż kilkanaście dni wcześniej, dokładnie 1 listopada, doszło do wybuchu we Lwowie powstania, które jak mało które okazało się zwycięskie. Powstanie to było spontaniczną reakcją mieszkańców miasta – noszącego dumne miano „Semper Fidelis” – na zajęcie koszar i innych ważnych obiektów przez oddziały składające się z żołnierzy austro-węgierskich narodowości ukraińskiej. Odziały te dodatkowo wsparte zostały przez Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych, którym dowodził jeden z arcyksiążąt austriackich, Wilhelm Habsburg, zwany „Wasylem Wyszywanym”. Arystokrata ów, wywodzący się z rodziny cesarskiej, w planach wielu środowisk miał być głową przyszłego państwa ukraińskiego, ściśle powiązanego z Wiedniem, a obejmującego swym zasięgiem nie tylko Galicję Wschodnią, ale i Łemkowszczyznę, Bukowinę i ziemię przemyską.
Walki rozpoczęły się od szkoły im. Henryka Sienkiewicza i Domu Akademickiego, w których to budynkach zabarykadowali się członkowie konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Pierwszą z placówek dowodził kpt. Zdzisław Tatar-Trześniowski, a całością obrony miasta kierował kpt. Czesław Mączyński. Z kolei na czele Polskiego Komitetu Narodowego stanął hr. Tadeusz Cieński...
Uroczystość na cmentarzu wojennym 27 WDP AK w Bielinie na Wołyniu.
20.10.2014 r.
W dniu 18 października 2014 r., grupa 18 członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, na czele z Prezesem Stanisławem Senkowskim, uczestniczyła w uroczystej mszy świętej na cmentarzu wojennym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Bielinie na Wołyniu...
Organizatorem uroczystości było Środowisko Chełmskie Żołnierzy 27 Dywizji Wołyńskiej oraz Komendanci Placówek Straży Granicznej: w Hrubieszowie, Horodle i Skryhiczynie. Uroczystość odbyła się w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych oraz odsłonięciem nowej tablicy pamiątkowej, po ostatniej rewitalizacji tego cmentarza.
W bieżącym roku dzięki pomocy Mera Włodzimierza Wołyńskiego Pana Piotra Saganiuka, ukraińscy leśnicy usunęli z terenu cmentarza kilkanaście starych topól i osik, które zagrażały krzyżom nagrobnym. Po usunięciu drzew, cmentarz został odchwaszczony, zasiano trawę i posadzono krzewy ozdobne.
Koncelebrowanej mszy św. przewodniczył: ks. prałat Jan Buras - kanclerz kurii diecezjalnej w Łucku, ks. Leszek Koszlaga - proboszcz Parafii św. Anny we Włodzimierzu Wołynskim i ks. prałat ppłk Andrzej Puzon - proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, który wygłosił patriotyczną homilię. We mszy uczestniczyło dwóch księży prwosławnych obrządku kijowskiego.
W uroczystości uczestniczył Mer Włodzimierza Wołyńskiego Pan Piotr Saganiuk, który w dniu 30 września br. w Wytycznie odznaczony został przez Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Pana Andrzeja Krzysztofa Kunerta, złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczł również burmistrz Hrubieszowa Pan Tadeusz Garaj, oraz Pani Janina Kalinowska - prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu z Zamoscia. Stowarzyszenie to w roku 2013 zostało uhonorowane Medalem Kustosza Pamięci Narodowej.
Na uroczystość w Bielinie przybyłi z Warszawy: Pani Anna Lewak - prezes Zarządu Głownego Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, PanTadeusz Szymański – wiceprezes i Pani Krystyna Kulczycka – skarbnik. W uroczystości uczestniczło liczne grono członków Środowiska Chełmskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, wielu funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek: w Chełmie, Hrubieszowie, Horodle i w Skryhiczynie, łącznie około 100 osób.
Po mszy św. dokonano odsłonięcia i poświęcenia nowej tablicy pamiątkowej, wykonanej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Zakończeniem uroczystości był współny obiad w restauracji „Drużba” i spacer po Włodzimierzu Wołyńskim.
Walne Zebranie członków Towarzystwa - 29 września 2014 r.
12.10.2014
Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie w dniu 29 września 2014 r., było jednocześnie zebraniem sprawozdawczo-wyborczym.
Pan Wiesław Kostrobała, dotychczasowy prezes, który był założycielem Oddziału TMWiP w Chełmie, po dziesięciu latach zrezygnował z dalszego uczestnictwa w Zarządzie Oddziału. Odszedł z prezesowskiej funkcji w najlepszym momencie rozwoju Oddziału Towarzystwa w Chełmie...
Nowe władze wybrane w dniu 29 września 2014 roku mają ambicję aby działalność Towarzystwa była nie gorsza niż dotychczas.
Wybrany skład zarządu Towarzystwa:
Stanisław Senkowski - prezes
Józef Solak - wiceprezes
Zbigniew Korzeniewski - skarbnik
Urszula Mrozowska - sekretarz
Ewelina Nowosad - członek zarządu
Komisja rewizyjna:
Andrzej Prost - przewodniczący
Anna Ciukiewicz - członek komisji
Elżbieta Ulewicz - członek komisji
Nowy prezes Stanisław Senkowski zapowiedział, że nowością będzie własna strona internetowa i poczta elektroniczna. Przy pomocy tych nowoczesnych mediów bedziemy propagować naszą działalność na cały świat.
Fotorelacja walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Zdjęcia Stanisław Senkowski